Christienee

V I E N N A

Good morning my dear readers! Last week I was in Vienna. Me and my friend Tereza spent 3 days there. The first two days we were just strolling around the city, doing some shopping and just enjoying the time. Vienna is such a wonderful place. Every building, street, park… it`s so beautiful! We didn’t use any of the city transport so we walked about 40 000 steps (My friend has a pedometer in her iphone), it sounds so crazy! But of course some of those steps were in shops because it won`t be me without shopping. Especially when I found out there are shops like Monki or Bik Bok which we don`t have in Prague or Berlin! At least I`m very happy Vienna isn`t that far from Prague. We travelled by car less than 4 hours so it`s really not that bad. It brings me the idea of travelling to Vienna more often .
The third day wasn`t about Vienna but about the huge outlet centre called Parndorf. We left our hotel early in the morning and travelled about half an hour to the shopping area. It`s very popular in Europe because, I think, it`s one of the biggest designer outlet centres here. I wanted to buy myself a handbag but I wasn`t that lucky. I bought my mom a very nice handbag and for myself Karl Lagerfeld espadrills. But truly guys, Vienna is so much worth a visit. Wherever you go in the city centre, it will take your breath away it is so so so pretty! Down below are some random shots and some of my looks which I wore through the days!

Krásné dobré ráno! Minulý týden jsem byla s kamarádkou Terkou ve Vídni. Strávily jsme tam 3 dny, které jsme si moc užily. První dva dny jsme se procházely po městě, koukly po obchodech a užily si trošku klidu. Vídeň je podle mého názoru neskutečně nádherné město. Každá budova má krásnou architekturu, jsou tam pěkné parky a výborné restaurace! Bydlely jsme jen pár kroků od centra, takže jsme nepoužily žádnou hromadnou dopravu. Kamarádka má v telefonu krokoměr, takže víme, že jsme nachodily něco okolo 40 000 kroků, což zní šíleně! Jak jsem se zmínila o těch obchodech, tak samozřejmě některé ty kroky byly i v nich, ale to bych nebyla já bez nějakého toho nakupování. Zvlášť, když jsem zjistila, že jsou v centru obchody jako Monki nebo Bik Bok, které se v Praze ani v Berlíně nenachází. Celkově jsem moc ráda, že Vídeň není od Prahy až tak vzdálená, my jely autem necelé 4 hoďky, takže si myslím, že tam rozhodně budu jezdit častěji. Třetí den jsme hlavní město Rakouska opustily už ráno a vzdálily se do jednoho z největších Evropských designerských outletů. Určitě víte, že se jedná o Parndorf. Původně jsem si tam chtěla koupit kabelku, ale takovou, jakou jsem chtěla neměli, takže jsem si koupila espadrillky od Karla Lagerfelda.
Abych to shrnula, Vídeň stojí stoprocentně za návštěvu, alespoň jednou za život! Já to tam mám opravdu moc ráda, protože je to jedno z nejhezčích měst, které znám. Nafotila jsem pár random fotek a taky něco z toho, co jsem měla na sobě, tak si to užijte a krásný víkend!

Outfit details:
Blue dress – Zara (similar)
Beige dress – Missguided (similar)
Heels – Zara (similar)
Gold clutch – Aldo (similar)
Sunglasses – Prada (here)

2 Comments

Comments are closed.