Christienee

SHORTS N BIKER JACKET

Hi guys! Summer is in full swing and I hope you are enjoying it to the fullest! I`m pretty busy, which has surprised myself the most I guess. I`m sorry I haven’t posted in a while but I just haven’t had time for it… In July I went to Spindleruv Mlyn with my boyfriend to celebrate our anniversary, I also spent a few days in Berlin and I was working for a week. This weekend was my grandmother`s birthday so I went to Olomouc. And this week it is my step sister`s wedding which I`m attending. Well, instead of this I also made one of the biggest and hardest decisions of my life. I chose my university. And there is another huge thing which I`m super happy and super excited about, but I`ll tell you about it later, hahahh. I can tell you that it`ll change my life a lot!
Okay, let`s say something about my look. Do I have too bare legs? Don`t think so! I`ve grown from shorts which hide just half of my ass, these are hiding it all and they`re super comfy. I love high waist everything but it just can`t be too tight cause that makes me sick. I`ve combined it with an off shoulder top, biker jacket and heels. I wore the jacket just because it looks cool, I was damn hot, if you`re thinking I`m a creep. Have a good week!

Ahooj! Léto je v plném proudu a já doufám, že si ho všichni moc užíváte! Já jsem docela vytížená, až mě to samotnou překvapuje. V červenci jsme s přítelem byli na pár dní ve Špindlerově Mlýně oslavit naše roční výročí. (Vřele vám doporučuji hotel Savoy, servis tam je neskutečný!) Poté jsem strávila pár dní v Berlíně a následně týden v práci. Teď o víkendu měla babička narozeniny, takže jsem byla v Olomouci a tento týden má moje nevlastní sestra svatbu… takže pořád někde něco :). Jinak jsem se také konečně rozhodla na jakou půjdu vysokou a udělala ještě jedno velké rozhodnutí v mém životě, ale o tom se dozvíte až později, heheh.
Jinak abych nezapomněla, co si myslíte o takhle odhalených nohách? Je to moc? Já si to nemyslím, oproti šortkám, které končí v půlce zadku jsou tyhle úplně normální. A že jsem se těch ultra krátkých nanosila hodně. Končí tam, kde šortky končit mají, pod zadkem. A navíc jsou neskutečně pohodlné. Miluji všechno co je do pasu, ale nesmí mě to moc stahovat, protože to se mému žaludku vůbec nelíbí. K nim jsem přidala top se spadlými rameny, koženkovou bundu a podpatky. Říkáte si proč mám tu bundu v takových vedrech? Odpověď je jednoduchá, vypadá to dobře! Stejně jako v zimě toho nosím méně, tak v létě více, protože to prostě vypadá lépe. No, každý máme svůj styl, viďte. Hezký týden!

Outfit details:
Whole outfit`s from Zara
Heels – Topshop (similar)

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *