Christienee

SAILOR BLUE

Good morning! How do you enjoy these super sunny days? Me personally a lot! Event sometimes it`s too hot, I keep saying to myself – shut up, just remember the awful winter and how much you hate it. And suddenly I`m not that hot. Lately I am kind of busy, not with work or something like that but after my school have ended I was really bored because I had nothing to do. I`ve decided to spent as much time as I can with my friends and boyfriend. Last week I travelled to Brno to visit one of my friends. It was my first time in that city and… Prague is still the best, haha. But we went to a spa place called “Maximus resort” and I loved it there! It`s peaceful, modern and very pretty. We had lovely time at least. Then I went to Berlin to see my boy and then, to a little city near Ostrava to visit my other friend <3. But the best trip is coming tomorrow! By the word “best” I mean some real traveling, cause I am going to Vienna for a couple of days. I`ve been there 2 year ago, I believe. it`s wonderful place with so many beautiful places, restaurants and views! Well, that could be all of my life updates, now quickly to my outfit! I`m completely, totally obsessed with shades of blue. It`s one of my real summer favourites. These “long shirt” dress are one of my newer pieces, the lace and stripes combo looks so good! I`ve matched it with my new cool watches from 24TIME.cz and I think it`s obvious why I chose this colour combination. Btw. I also have white and blue nails, if you can see it. Yeah, nice colour though! I`m sure I`ll posting a lot from Vienna, so stay tuned guys!

Dobré ráno! Jak se máte, užíváte si ty krásné, slunečné dny? Já osobně ano a hodně. I když je někdy až moc velké horko, vždy si vzpomenu na tu ošklivou zimu a jak moc jí nesnáším, a už mi takové horko není. V posledních pár dnech, možná už i týdnech jsem poměrně vytížená. Po maturitě, když mi skončila škola, jsem měla hodně volného času, tak jsem se rozhodla, že ho musím nějak využít a strávit ho s kamarádkami a přítelem. Minulý týden jsem jela za kamarádkou do Brna. No, je to vcelku hezké město, i když jsem neměla moc dobrou zkušenost s obyvateli, ale Praha je pořád Praha. Nicméně jsme jeli do známého wellness resortu – Maximus resortu, kde jsme si to moc užili. Místo mohu vřele doporučit, bylo to tam opravdu pěkné! Potom jsem jela za přítelem do Berlína a za kamarádkou, která bydlí nedaleko Ostravy. Cestou domů jsem se stavila u babičky v Olomouci a dneska už frčím domů. Paradoxně jsem nikdy v těchto městech (Brno, Ostrava) nebyla, a teď to všechno stíhám během týdne, hehe. Takový největší výlet mě čeká v zítra, protože jedeme s kamarádkou do Vídně, a na to se opravdu mooc těším! Byla jsem tam před dvěma lety, a město mě doslova okouzlilo. Nádherná místa, výhledy a restaurace! No, opravdu se těším. Myslím, že z mých životních „aktualizací“ by to bylo vše, a mohu se přesunout k outfitu! Jsem totálně posedlá všemi odstíny modré. Ta barva k létu prostě patří. Tyhle košilové šaty jsou jedny z mých novějších kousků. Ta kombinace krajky s proužky je úplně dokonalá! K šatům jsem přidala nové hodinky z 24TIME.cz, které se k nim skvěle hodí. A myslím, že je úplně zřejmé, proč jsem zvolila tuhle barevnou kombinaci. Jinak si můžete všimnout, že momentálně mám i modro-bílé nehty. Opravdu pěkná barva… Jsem si jistá, že z Vídně budu přidávat hodně fotek, takže zůstaňte připojeni, a užijte si krásný zbytek víkendu!

Outfit details:
Dress – Zara (here)
Heels – Topshop (similar)
Handbag – Michael Kors (here)
Sunglasses – Dior (here)
Watch – 24TIME.cz (here)

1 Comment

  • Love this outfit girl! it is really nice and simple. I also have a blog as well as a youtube channel. I think you should also start a youtube channel because it is so fun to watch videos just as much reading the blog is enjoyable 🙂

Comments are closed.