Christienee

PIZZA COLOSEUM

Hi babes! I have a new review for you. It’s about quite a popular restaurant in Prague. It’s called Pizza Coloseum. As the name says, it’s a pizzeria. A normal Italian restaurant. The main dishes they serve are pizza and pasta. And they do it well! But more about that later. It’s a very common restaurant in my city, I think they have about 9 restaurants in Prague and 12 throughout the Czech Republic. It’s always a big restaurant with two parts, nonsmoking and smoking. Sometimes there’s an outdoor seating area. And even though there are always a lot of people, you don’t have to have a reservation. Some waitress are friendly and some not so much. Because I used to to go there regularly, I have of course had some very bad experiences. For example once, when we went last summer, we sat at an outdoor table for four people but there were just two of us (regardless, we had a lot of bags!). One waiter told us, very unpleasantly, that we would have to sit at a table for two people. It wasn’t full and there were a lot of free tables! We were really angry and we left without a word. This was in the Coloseum at “Ovocny trh.” Another story is from Coloseum “Palace Koruna” (Wenceslas square). We went there, took a seat and wanted to order. Well, I don’t know how to say this, but we had a very friendly waiter. The problem was that he was too friendly! Uncomfortably friendly, which was so annoying. When I go there now, I always look around to see if he’s there and I try to avoid him. I feel very uncomfortable when I see him, I really don’t like him. In the Coloseum at Andel I have a similar problem. There is one very unfriendly waiter. He looks like he is so fed up of his job and is always rude to the customers. This might only be my problem – he could be fine with other people. Anyway I won’t give you personal descriptions so you have no idea what they look like, haha.

So… As I said, the Coloseum restaurants have a huge menu full of tasty dishes, mainly pizzas and pastas. In my opinion they cook them very well. They’re always tasty! But because I try to eat healthily, it’s not my everyday food. They have salads as well, a lot of them. There’s only one salad which I would eat now, which you can see when you scroll down. They have a really good Caesar salad (my friends tell me so, anyway) but I don’t eat Caesar dressing (I don’t like it). They also have meat and seafood salads. In my opinion, everyone will be able to find something that they like. Onto desserts. A big selection again. From mascarpone, to ice cream sundaes. And the ice cream is very tasty, truly Italian. It’s a normal restaurant, not luxury. And the prizes are normal for Prague, maybe just a little bit higher (I am saying this for an average restaurant, not luxury). For tourists it’s completely fine, actually quite cheap I would say. For two people, drinks, a main dish and a dessert would be about 1000 Kc. And if you’re a regular customer you can apply for their loyalty card. It’s called “Bakarta” and you get a free couvert with it and 5% discount on the whole order. I’ve just remembered one other very good thing – when you order any meal they give you couvert before it. But recently, I was a bit shocked because I was at Ovocny trh they gave us our couvert in a paper bag? Wtf is that?! I don’t understand. Sorry I don’t want to take my pastry away.
If you don’t know where to take your family for lunch or if you just want to have a pizza with friends and you don’t want anything extra special, this is it. The right place, I recommend it!

Ahoj! Dnes tu mám další recenzi. Je to o jedné, poměrně časté pražské restauraci. Jmenuje se Pizza Coloseum. Klasická italská restaurace. V hlavní roli servírují pizzu a těstoviny. A vaří je moc dobře! Ale o tom o chvíli později. Je to velmi často se vyskytující restaurace. V Praze mají asi 9 poboček a celkově v Čr 12. Vždy jde o poměrně velký prostor s nekuřáckým i kuřáckým prostorem. Někdy i se zahrádkou. Také je tam vždy plno, ale rezervaci nepotřebujete. Někteří číšníci jsou přátelští a někteří bohužel ne. Tohle je jeden z mála problému se kterým se v Coloseu setkávám. Dříve jsem tam chodila velmi často a zažila jsem pár velmi nepříjemných momentů. Například jednou jsme si s kamarádkou chtěly jít sednout na zahrádku do Colosea na Ovocném trhu (za Myslbekem). Přišly jsme a chtěly si sednout ke stolu pro čtyři, ale byly jsme jenom dvě. A to nepočítám, že jsme měly plno věcí! No, ale hned jak jsme se usazovaly, přiběhl číšník a velmi neslušně nám řekl, ať si laskavě sedneme ke stolu pro dva. Paradoxně tam bylo poloprázdno… Takže jsme odešly, a až do konce zahrádkové sezony jsem tam nebyla. Jindy se mi stalo, že jsem byla v paláci Koruna (Václavák) a tam byl neskutečně přátelský číšník. Ale tím nejnepříjemnějším způsobem. Takový ten nepříjemně příjemný, dotěrný a vlezlý. No od té doby se mu snažím vyhýbat, protože ho opravdu nemám ráda. A něco podobného na Andělu, tam je jeden opravdu nepříjemný. Očividně znuděný svou prací, jde na něm vidět, jak ho to nebaví a hlavně se nechová vůbec hezky k hostům. Ovšem samozřejmě, tohle jsou mé pocity. Někomu to může připadat v pořádku. Ale tak nedávám vám jejich popis, takže stejně nebudete vědět, jak vypadají, haha…

Jak už jsem zmínila, mají obrovský výběr jídel. Největší část tvoří pizza a těstoviny. Dle mého názoru je dělají vážně dobře, vždy jsou velmi chutné. Ale protože jím převážně zdravě, tohle není typ jídla, který bych si dala každý den. Mají i velký výběr salátů, ale bohužel mi nechutná skoro žádný. Momentálně mají v nabídce pouze jeden, který mi chutná. Jinak podle mých přátel mají moc dobrý Ceasar salát, ale ten já nejím, protože nemám ráda ten Ceasar dressing. Jinak servírují mořské plody, ryby, a já nevím co všechno. To menu je opravdu velké, ale je pořád stejné. Obměňuje se minimálně, ale zrovna třeba saláty mění. Z dezertů si také vybere každý. Od mascarpone až po poháry s pravou italskou zmrzlinou! Tento řetězec restaurací bych zařadila do takové průměrné třídy. Není to luxusní restaurace, ale ani žádná hospoda. Ceny jsou na Prahu přijatelné, pro Čechy možná lehce dražší, ale pro turisty je to stále velmi levné. Za oběd pro dva, obsahujícího hlavní chod, dezert a nějaké pití je cena okolo 1000 Kč, pro představu. Pokud máte Coloseum rádi a chutná vám, můžete si nechat udělat členskou kartičku „Bakarta“ a s tou budete mít Couvert zdarma plus 5% slevu na vše. Teď mi to připomnělo ještě jednu věc. Když si objednáte jídlo, ještě před tím vám donesou Couver – pečivo s pomazánkou. Vždy ho nosili v košíčku, hezky naservírovaný, a co se nám stalo teď? Minulý týden jsem si byla poprvé od “toho incidentu” sednout na zahrádku na ovocný trh, a donesli nám to pečivo v papírovém pytlíčku?! Je hezké, že si ho mohu vzít domů, ale přeci když jdu do restaurace, tak si nepotřebuju nosit pečivo domů. Takže tohle mi přišlo velmi úsměvné, a jsem zvědavá, jestli tuto změnu udělali všude.
Pokud nevíte kam s rodinou na velký oběd nebo máte s kamarády chuť na pizzu a italskou kuchyni a nechcete do extra luxusní restaurace, mohu Coloseum jenom doporučit! 

Salad with goat cheese and strawberries. The only one i like!

Salad with pasta and dried tomatoes – Not in the menu now

“Tagliatelle al salmone fresco” – pasta with salmon and cream and my friend has “Tagliatelle Coloseum”

 Gnocci with mozzarella and gorgonzola and salad with goat cheese and strawberries

Grilled chicken with spinach and fried crispy chicken with steak fried chicken.

Grilled salmon with spinach and green beans with bacon

“Pizza primavera originale” with chicken

WEBSITE