Christienee

Merry Christmas

MERRY CHRISTMAS!

Hello guys! Merry Christmas, Merry Christmas, Merry Christmas!
Christmas is finally here. There is no snow in Prague yet but anyway, the Christmas mood and craziness has been all around me since December started. Today, I just want to wish you a very Merry Christmas and below are a few pictures from our house, which I made look festive.
Btw, for those who don’t know yet, I am leaving to go to Canada on Monday! It’s so damn crazy. For a very long time it was still so far away and now it’s almost here. It’s truly crazy, and the upcoming flights make me feel crazy! I am not scared of flying in general, but this time I am more nervous then I want to be, haha. Well, hopefully everything is going to be fine…

Guys, I just want to say a huge thanks to all of you, those who have been following me and my blog. I wish you a pleasant Christmas time: relax, slow down and enjoy it! It’s just once a year. Spend this time with your family or the people who you love the most and hopefully, your dreamed of gifts will be under the tree!

“May this holiday season sparkle and shine,
may all of your wishes and dreams come true,
and may you feel this happiness all year round.
May the message of Christmas fill your life with joy and peace. Best wishes to you and your family!” <3

Ahoj všichni! Šťastné a veselé Vánoce!!! Konečně je to tady, štědrý den nastal! Na jednu stranu říkám konečně, ale vlastně mi vůbec nepřijde, že „už“ je to tady! Vánoční šílenství u mě vypuklo už začátkem prosince, začala jsem kupovat dárky, vánoční výzdobu a celkově připravovat se na Vánoce.
Dnes Vám chci popřát krásné Vánoce. Nafotila jsem pár fotek z našeho domu, který jsem se pokusila vyzdobit. 🙂
Mimochodem, pro ty, kteří to ještě neví, v pondělí odlétám do Kanady. Samotné mi přijde neuvěřitelné, že už je to tady. Pořád to bylo tak daleko a najednou mi zbývá pouze pár dní, haha :D. Je to šílené, hlavně já jsem z toho šílená. Létání se nebojím, ale tentokrát strach mám. Nejenom z letu, ale ze všeho. (Poprvé) letím sama a ještě na druhou stranu zeměkoule, tak kdo by se nebál… Ale snad bude všechno bez problému a já to také všechno zvládnu – přežiju. 

Moji milí čtenáři, Všem, kteří sledujete můj blog, neskutečně moc děkuji! Přeji Vám krásné, klidné a šťastné Vánoce. Je čas, si konečně v klidu sednout, zpomalit a užít si to. Je to jenom jednou za rok! Užijte si čas strávený s rodinou a těmi nejbližšími a snad najdete pod stromečkem to, co si přejete!

„Už nadešel nádherný vánoční čas a kouzlo Vánoc je všude kolem nás.
Tak oslavte tento  svátek spolu, po boku u štědrovečerního stolu. Krásné Vánoce!”