Christienee

HELLO JANUARY

I honestly don’t know where to start. It`s been almost 2 months since I posted the latest article. There are a million reasons why I haven’t posted in that long. Well, there are always thousands of excuses, right? But the truth is I just didn’t want to. I was thinking about the blogger/influencer world, how transient it is. It`s also winter. I hate winter. I don’t understand how all these girls can wear a shirt, cool coat and be all right. I wear a sweater, fur coat and a scarf and I`m still cold and scared of getting ill. I took my strength and shot a couple of pictures of what I wore today. This shooting took us about 15 minutes? Which is a veeery short time, hahah.

It`s January, 2018 and this is my first post of the year, so I wish you a very Happy New Year!!! I hope you enjoyed the Holidays, New Year`s and everything around this season! I love Christmas, buying and giving presents, celebrating with the fam… and maybe because I wasn’t so active I enjoyed it even more.
For my “colleagues” who are at university having the exam season I wish you luck, luck, luck! My season`s starting very soon so please, wish me luck too! Have a nice day!

Dobré ráno, zase vás tu po nějaké době vítám! Nemám se čím chlubit, protože naposledy jsem článek přidala skoro před dvěma měsíci. Achjo, no nevím co k tomu říct, cenu za bloggerku roku asi nevyhraju… :D. Tak nějak jsem se necítila na to, abych něco přidávala. Nevím ani přesně proč, ale jeden z hlavních důvodů je to, že je zima. A mně je zima celou zimu, tohle období opravdu ráda nemám. Nechápu, jak všechny ty holky na Instagramu mohou nosit ty lehké svetříky a kabátky, a jsou ok. Já mám svetr, kožich, šátek a je mi zima. (Tenhle outfit jsme fotili asi 15 min., což je rozhodně nejkratší čas shootingu vůbec.)
Také jsem přemýšlela o tomhle blogerském světě, jak pomíjivé to vlastně je. O tomhle tématu bych mohla psát šíleně dlouho, ale to možná jindy.

Teď si dávám předsevzetí, že budu na blog přidávat víc článků! Snad mi to alespoň chvíli vydrží. Teď mě sice čeká zkouškové, ale to snad nebude tak náročné.
Tohle je můj první článek roku 2018, takže vám přeji Vše nejlepší a hodně štěstí v novém roce! Doufám, že jste si užili Vánoce a svátky celkově. Já mám toto období neskutečně ráda a možná i proto, že jsem nebyla tak moc online, jsem si to užila mnohem víc. Všem, kteří mají teď zkouškové anebo je čeká jako mě, přeji hodně štěstí! Budeme ho potřebovat. Hezký zbytek dne!

Outfit deets:
Turtle neck, biker jacket and trousers – Zara
Fur vest – @missfurs.cz
Boots – Aldo

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *