Christienee

Grosseto Marina

GROSSETO MARINA

Good morning! I have a new review here about another favourite restaurant of mine in Prague. It’s called “Marina Grosseto ristorante” and it’s situated in a huge boat next to the Manes Bridge. As the name says, it’s an Italian restaurant. So they make perfect pizzas, pasta and salad. But they also do fish, some of the best sea food and extremely good meat. Every dish you order is a good choice! And if you’re hungry, order a starter, main dish, dessert and maybe even more, because their portion sizes are very very small! Literally, you can see it in my photos. It has two and a half stairs. On the upper deck is the outside setting, but it has a roof so when it’s raining, you’re fine. The middle stairs is completely inside. And on both stairs on the prow, the sitting is completely outside. No walls, no roof. The half stairs is slightly under the middle one, and is just a little outside area where you can order only drinks and desserts. In my opinion, the inside area is the most luxurious one. I mean, it looks quite different to the upper! It really feels like you’re at some fancy restaurant. The upper area is fine, clean and nice of course, but doesn’t look as inviting. While I am talking about this, I think I’ll quickly mention the prices. To the Czech rate, it is a little more expensive than the average restaurants. Not so much more extra, but still just a little bit, which means for tourists it would be completely fine! For two people, the main dish, dessert and some drinks would be about 1200- Kc (50 Euros). It’s a very huge area and always full of people, but you never have to wait for anything too long. The waitresses and service is also very good. Very friendly and kind. Now when you continue reading this, I have two hugely opposite things to talk about – the best and the worst. And I don’t know which I should start with….

Okay, let’s do the worst first. The reservations system! I hate, hate, hate it so much. Truly, for such an otherwise perfect place this is just crazy. Firstly, on their e-site there are three different phone numbers which you can call, or you can send an email. Okay, the numbers are always busy. And when I say “always”, I mean more than always. I tried to call so many times, and it was always occupied. I was trying for about three hours, with 15 or 20 minute gaps and all three numbers were STILL BUSY! In my opinion, that’s not a good marketing move. They want people to think they’re busy, so therefore it must be a great place. Well, it really is, however NO, that system is simply stupid. I always get so angry with it. The better option is the email. Send one in advance and they’ll answer that your reservation was successful… Or wasn’t, haha. Another problem is that you can only make a reservation in the middle stairs, the inside part. When I make a reservation, I always want a table next to the window or something, and they try their best to make it happen. But I don’t understand why you can’t make a reservation for the upper area. When you go there at a quieter and less busy time, there is a chance to get a good table, but if you come at a busier time, then there is no chance. It’s damaging! The reservation system is actually not so horrible if you’re not like me, I.E someone who always wants to have everything organised and be sure it’s all perfect. I hate having to go there just to see if there is a free table or not. And now, quickly to the positives of what I want to write about. So, the best thing is the location! It’s very cool. On a boat, and oh god, the view is GORGEOUS! You can see Charles Bridge, Prague castle and all the other beautiful occurrences in the City. If you go there in the summer when it’s a warm evening, order dinner and watch the sunset, there’s nothing more beautiful. The atmosphere is just perfect. From my whole heart, I truly recommend this place. Every living soul, every person who comes to Prague, every tourist has to go there at least once. 

Dobré ráno! Tak je tu zase pátého a tentokrát už července. Poslední dobou mi ten čas utíká neskutečně rychle, až mě to děsí. Dnes jsem si připravila recenzi na další pražskou restauraci, zase jednu z mých velmi oblíbených. Jmenuje se Grosseto Marina ristorante. Jak už z názvu vyplývá, je to italská restaurace, takže pizzy, těstoviny a saláty dělají výborně. Mimo jiné mají i výborné ryby, mořské plody a masa, pokud mají zrovna takové speciality v nabídce. Jenom buďte opatrní, pokud jste hladoví, objednejte si předkrm, hlavní jídlo a klidně i dezert, protože jejich porce jsou velmi malé. Můžete to vidět z mých fotek. Restaurace leží na velké lodi vedle Mánesova mostu a rozkládá se na dvě a půl patra. Vrchní patro je venkovní. Nicméně je zastřešené, takže pokud prší, tak to není žádný problém. Prostřední patro je kompletně kryté. Ovšem ve vrchní i této prostřední části je na přídi menší místo s pár stoly, které je plně otevřené. V té nejnižší části, která se nachází těsně nad hladinou řeky, také velmi malé a otevřené, se podávají pouze nápoje  a dezerty. Proto jsem napsala, že má restaurace dvě a půl patra. To prostřední patro, které je uvnitř, působí nejvíc luxusně. Tam, když přijdete, tak máte opravdu pocit, že jste v nějaké lepší restauraci. Což se o tom horním patře říct nedá. Samozřejmě je krásné a čisté, ale nepůsobí tak dobře jako to prostřední. Když už jsem u tohoto, rychle zmíním ceny. Ty jsou na české poměry přijatelné. Je to tam dražší než v klasických restauracích, ale ne o moc. Což znamená, že pro turisty ze zahraničí, naprosto bez problému. Pro dva lidi, za hlavní jídlo, dezert a pár nápojů zaplatíte okolo 1200,- Kč. A to, dle mého názoru, je velmi přijatelné, na to, jaké to je místo. Je to poměrně velký areál a vždy plný lidí, ale na jídlo nikdy nečekáte příliš dlouho. Celkový servis je naprosto výborný. Číšníci jsou vždy milí a ochotní. Teď už tu mám dva obrovské rozdíly, takže pokračujte ve čtení! 

Nejlepší a nejhorší věc. Nevím čím začít,… ale tak lepší je dát nejdřív to horší. Přísahám, že jejich rezervační systém je katastrofa. Na to, jak je to skvělé místo, toto je opravdu šílené. Na internetových stránkách mají tři telefonní čísla nebo můžete poslat email pro vytvoření rezervace. Na ta tři čísla se ovšem nedá nikdy dovolat, vždy jsou obsazená, a hlásí to, že se momentálně vyřizuje jiná rezervace. A když říkám vždycky, tak myslím víc než to. Zkoušela jsem to nesčetněkrát a jednou dokonce po dobu tří hodin, v 15 a 20 minutových intervalech. Pokaždé do samé. Nevím, jestli je to marketingový tah, ale přijde mi to víc než ubohé. Nechápu to a vždy mě to velmi rozčílí. Zbývá tedy jen možnost poslat mail, na stránkách vyplníte formulář  a oni vám odpoví, zda rezervace byla úspěšná. Jen by to mělo být alespoň 24 hod. předem. Další mínus, je, že rezervace se dá udělat pouze do prostředního patra. Vždy žádám o stůl u okna nebo něco takového a oni se mi snaží vyjít vstříc. Nicméně nechápu, proč se rezervace nedá udělat na horní palubu. Pokud přijdete v ne tak vytíženou hodinu, máte šanci na dobrý stůl, ale v čas oběda a večeře už absolutně ne… Samozřejmě tohle může tolik vadit jen mně. Nikomu to nenutím, ale opravdu nemám ráda tu představu, že tam musím jít pouze proto, abych vyzkoušela, zda se budu moci sadit. Zbytečná ztráta času. Ale rychle přeskočím k tomu nejlepšímu z restaurace, a to je ten výhled. Vidíte Karlův most, Pražský hrad a celé to krásné dění v Praze. Pokud tam půjdete v létě, při teplém večeru, sednout si na večeři a budete sledovat západ slunce a užívat si výborné jídlo, přísahám, že není nic krásnějšího. Ta atmosféra je naprosto dokonalá. Z celého srdce toto místo velmi doporučuji. Každé živé duši, každému turistovi, všem kdo navštíví Prahu i místnímu, doporučuji do Mariny zajít alespoň jednou. 

 

 Shrimp salad with coctail sauce and view to Charles bridge!

Vegetable salad with chicken and bacon flavored with mustard dressing

Grilled salmon, served on lettuce with dressing and Italian bacon

Home made spinach pasta stuffed with fresh salmon and ricotta, served with salmon tasted sauce and fresh basil and at the back is Ceasar salad

Summer special – Salad with strawberries, chicken and goat cheese baked in pistachio crust

Grilled pork tenderloin with mushroom sauce and gratin potatoes

Strawberry soup with cinnamon roll and at the back is tiramisu

…and the beautiful view!

www.grosseto.cz